Jak zorganizować przyjęcie w domu?

Wiele osób wprost uwielbia zapraszać do domu gości – zarówno bliską rodzinę, przyjaciół jak i znajomych. Organizując mniejsze czy większe przyjęcie okolicznościowe można pochwalić się swoimi umiejętnościami organizacyjnymi, dobrą kuchnią, pięknym domem. Co jednak jeśli musimy z jakiejś okazji zaprosić paru gości, ale nie jesteśmy najlepsi w przygotowywaniu przyjęć? Wszystko można zorganizować, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach.

 

Przygotowanie do przyjęcia

Zanim zaczniemy działać w jakikolwiek sposób, najpierw musimy usiąść i na spokojnie przemyśleć całą sprawę – jaki jest plan przyjęcia, kogo chcemy zaprosić, co chcemy podać do picia i jedzenia, w jakich pomieszczeniach ma się odbyć przyjęcie (a może w ogrodzie?), jak zaaranżować pomieszczenia, aby wszyscy goście się pomieścili i czuli swobodnie. Koniecznie trzeba wszystko szczegółowo spisać na liście w kolejności, w jakiej dane działania będziemy wykonywać, aby móc następnie „odhaczać” zrealizowane pozycje. Dzięki temu nie pogubimy się. Podejmując się organizacji przyjęcia, musimy dać sobie trochę czasu, jeśli chcemy, aby wszystko wypadło idealnie. Ciężko jest zorganizować duże przyjęcie w ciągu 2-3 dni, jeśli nie ma się do pomocy całego zastępu pomocników. Jeśli zatem planujemy wydać fantastyczne przyjęcie a nie mamy zbyt wielu rąk do pomocy, dajmy sobie przynajmniej tydzień czasu na jego organizację, a nawet dwa tygodnie.

 

Catering czy samodzielne pichcenie w kuchni?

Kwestię dań również powinniśmy ustalić na samym początku, abyśmy mieli odpowiednio dużo czasu na przygotowanie własnych potraw bądź też znalezienie dobrej firmy cateringowej. Pierwsza opcja, czyli samodzielne przygotowanie posiłków to opcja dobra dla osób uwielbiających gotować i oczywiście potrafiących robić to naprawdę dobrze. Przy okazji można pochwalić się swoim talentem kulinarnym i zebrać pochwały gości.

Decydując się zaś na wynajęcie cateringu, należy znaleźć porządną, najlepiej sprawdzoną (przez kogoś godnego zaufania) firmę cateringową lub też restaurację, która świadczy usługi cateringowe. Warto też wcześniej spróbować oferowanych dań, aby później nie mieć przykrej niespodzianki. Zamówienie cateringu z pewnością zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, który możemy wykorzystać na inne przygotowania do przyjęcia. Niezależnie od tego, czy będziemy gotować sami czy też zamawiać jedzenie, musimy bardzo dokładnie obliczyć, ile porcji potrzebujemy, aby nie okazało się, że zabraknie jedzenia dla gości.

 

 

REKOMENDUJEMY